REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

Geçmiş İlişkileriniz Aşk Hayatınızdaki Davranışı Belirler…

Kürşad AĞÇAY

Yazarın şu ana kadar yazılmış 5 makalesi bulunuyor.

Sizce davranış nedir? Aslında davranış basit bir şekliyle el kol hareketlerinden ibaret değildir. Davranış tavır kelimesinden gelir. Usül, ölçü, sınır anlamlarında da kullanılır.

Bir insanın davranışı aynı zamanda onun sınırıdır. Dolayısıyla davranışı değiştirmek sınırları değiştirmek, usulü, yöntemi değiştirmek gibi birçok anlama gelir.

Aslında davranış bir bütün olarak ele alındığında bilgisayardaki sıkıştırılmış dosya gibidir. Bu sıkıştırılmış dosyaları açmaz isek sürekli tekrar eder ve dikkatlerden kaçırmış oluruz. Duyarak sağırlaşma, görerek körleşme diye bir deyim vardır. Şöyle ki evde duran sıradan bir eşyayı ancak yokluğunda hissedebiliyorsun.

Aslında durduğu yerde çok dikkatini çekmeyen o şey yokluğunda onun varlığını hissedebiliyorsun. İlişkilerde böyledir. Yanındayken çok dikkatini vermediğin ya da sıradan gördüğün o ilişki yokluğunda sende ciddi bir boşluk oluşturur.  Onun için davranış basit şekliyle oturup kalkma hareketi değildir.

Aslında senin için yaşadığın dünya ile çevren ile her şeyle olan ilişkinin usulüdür. Bu açıdan düşündüğümüzde ilişkilerimizde biraz kırıcı ve mesafeli olduğumuz kişilere biz sınırımızı belirlemiş oluruz. Dolayısıyla koyduğumuz Sınır o ilişkide bütün yapıyı değiştirmiş olacaktır.

Bir dostunuzla dostluk sınırı içerisinde bir iletişim kurarsınız. Davranışlarınızda bunu gerektirir. Annenizle ya da babanızla arkadaş gibi davranabilir misiniz? Burada ki davranışı ne belirler? Onun anne senin evlat olman değil mi? Aslında siz tüm çevrenizle bir ilişki kuruyorsunuz ve o ilişki ağı sizi var ediyor.

Biri size dostum diyor, biri arkadaşım, biri size hocam diyor. Dolayısıyla davranışınızı değiştirdiğinizde her nesnenin konumu değişiyor. Sevdiğin mesafeli oluyor. Dostun düşmanın oluyor. Arkadaşın karşına geliyor. Yani bütün dünyan değişmiş oluyor. ’’Davranışını değiştirirsen dünyan değişir’’

Hadi konumuza gelelim aşkın davranışı Aşkın tanımı nedir? Diye soracak olursam, onlarca farklı cevap alırım. Sadece tatlı, özlü duygular olduğunu düşünenlerden, derin ve anlaşılmaz olduğuna inananlara kadar uzanacaklar. Bazıları bunun bir duygu olduğuna inanır. Bazıları için acı verici ve kaçınılması gereken bir şey.

Sevgiyi esas olarak ilişkilerde başkalarına nasıl davrandığımızdaki eylemler ve başkalarına değeri,önemi göstermek için kullandığımız kelimeler aracılığıyla bir sunum biçimidir.

Genellikle biriyle tanıştığımızda ve âşık olduğumuzda, onunla çok kaliteli zaman geçirir, bol bol sohbet eder, sevgi gösterir, hediyeler alır ve verir, onaylayıcı, doğrulayıcı şeyler söyleriz. Bu kişi için zamanımızı, paramızı, diğer ilişkilerimizi ve enerjimizi feda ederiz.

Duyguların çoğu bu kişiye duyduğumuz sevgi, bize karşı gösterdiği ilgi, davranış ve çabayı yorumlamamıza dayanır. Bir nevi “aşk ihtiyacımızı karşılılar”.

Sevgi: Verir, önemser davranır, affeder, saygı gösterir, empati kurar, fedakârlık yapar, hizmet eder, memnun etmeye çalışır “Aşk, insan duyusunun ve aklının ulaşabileceği her şeyi aşar.”

Sevginizi davranışlarınızla ve sözlerinizle göstermeyi seçin! Ya da vazgeçin gitsin…

Yazı detayını buraya yazınız

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

10 + one =