REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

Galatasaray Başkanı Burak Elmas ibra edilmedi

Galatasaray Kulübünün yıllık olağan mali genel kurulunda Başkan Burak Elmas yönetiminin faaliyetleri mali yönden ibra edilirken, idari yönden …

Galatasaray Başkanı Burak Elmas ibra edilmedi

Galatasaray Kulübünün yıllık olağan mali genel kurulunda Başkan Burak Elmas yönetiminin faaliyetleri mali yönden ibra edilirken, idari yönden ibra edilmedi.

Lütfi Kırdar Kongre Merkezi Anadolu Auditorium Toplantı Salonu’nda basına kapalı gerçekleştirilen ve GSTV’den canlı yayımlanan kongrede, 2021 yılında görev yapan merhum Mustafa Cengiz ile Burak Elmas yönetimlerinin faaliyetleri kapalı oylama usulüyle mali ve idari yönden ibraya sunuldu. Üyeler, kurulan 8 sandıkta iki ayrı dönem için oylarını kullandı.

Kongrede mevcut başkan Burak Elmas ve yönetiminin 16 Haziran ve 31 Aralık tarihleri arasındaki dönemi mali yönden ibra edilirken, idari yönden onay görmedi.

Burak Elmas döneminin mali faaliyetleri için kullanılan oyların 718’i ibra edilme, 638’i ibra edilmeme yönünde çıktı, 29 üye ise çekimser kaldı.

Elmas döneminin idari ibrası için verilen oyların 566’sı lehte, 801’i de aleyhte oldu. 16 oy da çekimser olarak kullanıldı.

Böylece Burak Elmas yönetiminin faaliyetleri mali yönden ibra edilirken, idari yönden ibra edilmedi.

Öte yandan her iki dönemin denetim kurulu da yapılan açık oylamayla ibra edildi.

Galatasaray seçime gidecek

Galatasaray başkanı Burak Elmas, tüzük gereği en geç 30 gün içerisinde ‘olağanüstü seçim genel kurulunu’ toplantıya çağıracak ve kendisi aday olamayacak. Burak Elmas yaptığı açıklamada “Bugüne kadar elimizden geldiğince hizmet etmeye çalıştık. Dolayısıyla hakkınızı helal edin. Tüzüğümüzün gereği olarak önümüzdeki hafta kararı uygulamaya sokarak seçime gideceğiz. Hepinize teşekkür ederim.” dedi.

Tüzük ne diyor?

Sarı-kırmızılı kulübün tüzüğüne göre ibra edilmeyen yönetimler, en geç 30 gün içerisinde seçime gitmek durumunda. Tüzüğün ilgili maddesinde “Genel Kurulca mali ve/veya yönetsel yönden aklanmama durumunda, en geç 30 (otuz) gün içinde Olağanüstü Seçim Genel Kurulunu toplantıya çağırmak” deniliyor.

Tüzüğün 59. maddesine göre ise ibra edilmeyen yönetimler, bir seçim dönemi geçmeden yeniden aday olamıyor ve seçilemiyor. Tüzükte söz konusu madde şöyle “İbra edilmeyen Kulüp Başkanı ile Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyeleri bir seçim dönemi geçmeden yeniden aday olamaz ve seçilemezler.”

Mustafa Cengiz dönemi ibra edildi

Kulüpte 1 Ocak-16 Haziran’da görevde bulunan merhum eski başkan Mustafa Cengiz ve yönetiminin faaliyetleri hem mali hem de idari yönden ibra edildi.

Cengiz döneminin idari faaliyetleri için verilen oyların 918’i ibra edilme, 421’i ise ibra edilmeme yönünde çıktı. Kullanılan oyların 32’si çekimser, biri de geçersiz sayıldı.

Mustafa Cengiz yönetiminin mali ibrası için de kullanılan oyların 958’i lehte, 377’si ise aleyhte verildi. Bu oylamada 36 çekimser, 4 de geçersiz oy çıktı.

23 SAAT SÜRDÜ

Yaklaşık 24 saattir devam eden ve GSTV’nin yayınlamayı bıraktığı kongre, disiplin cezası alan üyelerin başvurularının görüşülüp karara bağlanması, kulüp ile iştiraklerinin 2022 yılı bütçesinin oylanmasıyla sona erecek.

Dün sabah saat 10.00’da başlayan Galatasaray Kulübü’nün yıllık olağan mali genel kurul toplantısında ibra oylaması bugün 08.00’e kadar sürdü.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

twelve − two =