REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

Emtiada likidite alarmı

Dünyanın en büyük emtia işlemcileri emtiada azalan likidite nedeniyle fiyatlarda volatilitenin de artabileceği riskine dikkat çekiyor. Son …

Emtiada likidite alarmı

Dünyanın en büyük emtia işlemcileri emtiada azalan likidite nedeniyle fiyatlarda volatilitenin de artabileceği riskine dikkat çekiyor.

Son dönemde emtia fiyatlarında yaşanan sert dalgalanmalar traderların işlemlerini azaltmasına neden olurken bu durum piyasada likiditenin azalmasına ve fiyatlardaki dalgalanmanın artmasına neden oluyor.

İsviçre’deki bir zirvede konuşan Engelhart Commodities Trading Partners’ın CEO’su Huw Jenkins “Dalgalanmanın çok yüksek olduğu piyasada alıcı ve satıcı arasındaki likiditenin gittikçe azaldığını görüyoruz” şeklinde konuştu. CEO, şirketinin son 6-7 ayda pozisyonlarını yarı yarıya azalttığını bildirdi.

Sektördeki birçok oyuncu da emtiadaki dalgalanma nedeniyle pozisyonlarını korumak veya yeni pozisyon almak için devasa nakit ihtiyacını karşılamakta zorlanıyor.

Son olarak dün Rus lider Putin’in hasım ülkelerden Rus gazı için rubleyle ödemeyi kabul edeceklerini açıklamasının ardından Avrupa doğalgaz fiyatlarında yüzde 34 artış yaşandı. Bu, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden beri görülen sert fiyat dalgalanmalarından bir tanesi oldu.

Vitol Group CEO’su Russell Hardy “piyasadaki sermaye zayıf ve geçen sene olduğu gibi iş yapamıyoruz çünkü iş yapma maliyetleri arttı” değerlendirmesini yaptı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

thirteen + four =