REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

Elektriğin performansla dansı: Mercedes-AMG C 63 SE Performance

Tamamen elektrikli model gamıyla dikkatleri üzerine çeken Mercedes-Benz’in akabinde Mercedes-AMG de elektrik destekli yüksek performans modelinin …

Elektriğin performansla dansı: Mercedes-AMG C 63 SE Performance

Tamamen elektrikli model gamıyla dikkatleri üzerine çeken Mercedes-Benz’in akabinde Mercedes-AMG de elektrik destekli yüksek performans modelinin örtüsünü kaldırdı.

Son yıllarda peş peşe tanıttığı büsbütün elektrikli modelleriyle yeni vizyon ve gelecek stratejisi kapsamında kıymetli bir atak gerçekleştiren Mercedes-Benz’in akabinde artık de sahneye Mercedes-AMG çıktı.

Elektrik gücünü yüksek performanslı arabalara uygulamaya başlayan Mercedes-AMG, hibrit sisteme sahip Mercedes-AMG C 63 SE Performance modelini online lansman aktifliğiyle tanıttı.

İlk sefer 2008 yılında tanıtılan ve kısa müddette kendi özel hayran kitlesini oluşturan C63, kendisiyle bütünleşen V8 motorlar da dahil olmak üzere çok fazla değişim ve yenilikle çıtayı daha da yükseltirken, yüksek performanslı bir hibrit model olarak karşımıza çıkıyor.

Modelde artık V8 motor yerine 2.0 litrelik dört silindirli içten yanmalı bir motor yer alırken, bu yeni motor, art aksa yerleştirilen iki vitesli bir elektrik motoru ve tekrar kendisini kanıtlamış elektrikli turboşarj sistemiyle destekleniyor.

AMG’nin 55 yıllık tarihinde pek çok prensip imza attığı modelde Formula 1 yarışlarında geliştirilen hibrit sistem teknolojisi kullanılıyor. Ön tarafa uzunlamasına monte edilen yeni motor ve art akstaki elektrik motoru birlikte 680 HP güç ve 1020 NM tork kıymetiyle V8 motorları aratmayacak bir performansa imza atıyor. Bu ortada akaryakıtlı motorun tek başına 476 HP güç üretebildiğini de belirtmekte fayda var.

Formula 1’de olduğu üzere turboşarjın elektrik takviyesi, yanmalı motorun turbo gecikmesini ortadan kaldırıyor. Elektrikli güç aktarma sistemi ve 400 voltluk yüksek performanslı akü, AMG’ye özel, şirket içi geliştirmeler olarak dikkat çekiyor. Affalterbach imzalı geliştirmeleri vurgulamak ismine motor kaputunda Affalterbach yazılı bir logo yer alıyor. Tıpkı Formula 1’de olduğu üzere, pil, hücrelerin yenilikçi direkt soğutulmasıyla süratli güç çıkışı ve çekiş için özel olarak tasarlanmış. Gücün üçte birini sağlayan elektrikli motor, 6.1 kWh’lik batarya ile kullanılıyor. 204 HP güç üreten elektrik motoru ile araç, elektrik modunda 13 km. yol alabiliyor.

Bu özel hibrit sistemin birlikte çalışmasının bir sonucu olarak Mercedes-AMG C63 SE Performance, 0-100 km/s hızlanmasını 3.4 saniyede gerçekleştiriyor ve son suratı 250 km/s ile sonlandırılmış. Lakin isteğe bağlı olarak bu sürat hududu kaldırılarak, müşteriye Sedan versiyonda 280 km/s, Estate versiyonda ise 270 km/s son sürate ulaşma imkanı sunuluyor.

Bu yüksek performans aracının hibrit sistem sayesinde ortalama yakıt tüketimi ise 100 km’de ortalama 6.9 litre ile hayli dikkat alımlı. Tabi bu pahanın sakin bir kullanımla elde edilebileceğini de unutmamak gerek.

Sedan ve Estate olarak birebir anda piyasaya sürülen yeni model serisinde bu modelde birinci defa kullanılan, tam değişken dört tekerlekten çekiş sistemi AMG Performance 4MATIC+ öne çıkıyor. Akıllı dört tekerden çekiş sisteminin yanı sıra modelde daha fazla sürüş keyfi için Drift Modu da yer alıyor. Buna ek olarak, bu segmentteki bir öteki eşsiz özellik olan faal art aks yönlendirmesi ise standart olarak sunuluyor. Modelde 9 ileri kademeli çok vakitli vites kullanılıyor.

Çarpıcı ön rüzgarlıkla dinamik tasarım

Yeni C 63 S’nin tasarımı, daha kaslı oranlarıyla Mercedes-Benz C-Serisi’nden farklı. Sedan ve Estate modellerinin her ikisi de kapsamlı bir biçimde modifiye edilmiş bir AMG gövdesine dayanıyor. Ön uç 50 milimetre daha uzun ve ön kanatlar daha geniş. Sonuç olarak, genel dış boyutlar Mercedes-Benz C-Serisi’nden değerli ölçüde farklı. Uzunluk açısından, Sedan ve Estate ekstra 83 milimetre daha uzun. Ön aksta daha geniş iz genişliği, önde 76 milimetre daha fazla toplam genişlik sağlıyor. Dingil arası 10 mm büyürken, Yeni C 63 S güçlü, gergin ve kaslı bir görünümle dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

C 63 S’ye özel yeni bir ayırt edici özellik, iki güç kubbesine şık bir biçimde geçiş yapan kaputun ortasındaki ince hava çıkışı. Mercedes-AMG üretim modelinde birinci sefer siyah AMG amblemli yuvarlak bir rozet, Mercedes yıldızının yerine motor kaputunda defne çelengi taşıyor. Diğer tipik ayrıntılar ortasında dikey takviyelere sahip AMG’ye has radyatör ızgarası ve jet kanatlı dizaynlı AMG ön rüzgarlığı yer alıyor. Büyük hava giriş ızgaraları ve hava perdeleri, hava akışını özel olarak çeşitli fonksiyonlarına yönlendiriyor. Elektronik olarak denetim edilen iki Hava Paneli (radyatör ızgarasının gerisinde ve ön rüzgarlıkta) havanın gerektiği üzere ayarlanmasına imkan tanıyor.

Uyumlu yan etekler, büyük difüzörlü art rüzgarlığın yanı sıra iki trapezoid, dıştan nervürlü çift egzoz çıkışı tasarımı tamamlıyor. Kanatlardaki E Performance rozeti, hibrit sürüşe vurgu yapıyor. Model, standart olarak 19 inçlik AMG hafif alaşım jantlar ve karma lastiklerle geliyor. İsteğe bağlı 20 inç jant da alınabiliyor.

Şık iç yer ve yeni kuşak AMG Performance koltuğu

İç yerde, özel döşeme tertibine ve ayırt edici bir dikiş desenine sahip AMG spor koltuklar, sıra dışı bir ambiyans oluşturuyor. Özel renkler ve ön koltuk başlıklarında kabartmalı AMG amblemi bulunan çeşitli napa deri döşemeler, C 63 S’nin hem sportif hem de lüks yanını vurguluyor.

Tamamen yine tasarlanmış ikinci jenerasyon AMG Performance koltuk opsiyonel olarak sunuluyor. Koltukların en dikkat çeken özelliği ise daha âlâ havalandırmaya müsaade veren ve yükten tasarruf sağlayan açıklıklara sahip koltuk yan takviyeleri. Nappa deri döşeme seçilirse, bunlar ayrıyeten ekstra vurgu olarak zıt bir renge sahip oluyor. Sırtlığın biçimi aşağıya yanlışsız inceliyor. AMG logosu ise entegre koltuk başlığının altındaki mat krom açıklıkların ortasına yerleştirilmiş.

Hibride özel ekranlara sahip MBUX multimedya sistemi

MBUX bilgi-eğlence sistemi, AMG’ye ve hibrite özel çeşitli ekranlar ve fonksiyonlar içeriyor. Gösterge panelindeki özel ekranlar, orta konsoldaki dikey yönlendirmeli multimedya merkezi ekranı ve isteğe bağlı baş üstü ekranından oluşan sistem, dijital bir kokpit ortamı sunuyor.

Gösterge panelinin görünümü, farklı ekran tarzları ve başka ayrı seçilebilen ana görünümlerle kişiselleştirilebiliyor. AMG’ye mahsus Supersport tarzı, dikey bir menü yapısı aracılığıyla çeşitli içerikleri görüntüleme seçeneği sunuyor. Bunlar, hibride has sıcaklıklara sahip bir menüyü yahut süspansiyon yahut şanzıman için mevcut ayarları görüntüleyen bir suram menüsünü içeriyor. Ek olarak, şoför Supersport şeklinde bir navigasyon haritasına yahut tüketim datalarına sahip olabiliyor.

Head-up display ise Race ve Supersport üzere AMG’ye has ekran tarzları sunuyor. Bunlara gösterge panelindeki ana menüden erişilebiliyor. Multimedya ekranındaki yüksek kaliteli grafikler ayrıyeten tüm tahrik sisteminin güç akışı, motor zamanı, güç, tork ve elektrik motorunun sıcaklığı ve ayrıyeten akü sıcaklığı üzere detayları AMG’ye mahsus bir biçimde görselleştiriyor. Ayrıyeten AMG DYNAMIC SELECT sürüş programları için kısayol düğmesi de yer alıyor. Yarış pistinde kullanım için data kaydedici olan AMG TRACK PACE de tekrar sisteme entegre edilmiş. Yazılım, bir yarış pistinde sürerken sürat, hızlanma, direksiyon açısı ve fren pedalı çalıştırma üzere 80’den fazla araca özel datayı saniyede on defa kaydediyor. Ayrıca cins ve bölüm mühletleri de görüntüleniyor.

Kendine mahsus çift kollu tasarımı ve kusursuz bir halde entegre edilmiş denetim düğmeleriyle standart AMG Performance direksiyon simidi modelde yer alıyor. Değerli sürüş işlevleri ve tüm sürüş modları, şoförün ellerini direksiyondan çekmesine gerek kalmadan denetim edilebiliyor. Yeni bir özellik olarak, direksiyon simidi düğmeleri aracılığıyla hibrit sürüşün rejenerasyon düzeylerini de seçmek mümkün.

Modelde Elektrikli, Konfor, Pil Tutma (Battery Hold), Spor, Sport+, RACE, Kaygan Yer ve Kişisel (Individual) olmak üzere sekiz farklı AMG DYNAMIC SELECT sürüş modu bulunuyor. Sürüş modları, sürüş sisteminin ve şanzımanın reaksiyonu, direksiyon karakteristikleri, süspansiyon sönümlemesi yahut ses üzere kıymetli parametreleri ayarlıyor. Elektrik motorunun destek gücü de seçilen sürüş programına bağlı olarak değişiyor. Modlar, orta konsoldaki ekran yahut AMG direksiyon simidi düğmeleri aracılığıyla seçilebiliyor. Bununla birlikte, tüm programlarda 150 kW’lık bir destek ile elektrik motorunun zirve gücü, rastgele bir vakitte kick-down işlevi aracılığıyla devreye alınabiliyor.

Tüm sürüş şartlarında yeni ses deneyimi

Tamamen elektrik gücüyle sürerken, yasal olarak gerekli olan Akustik Araç İkaz Sistemi, aracın yaklaşmakta olduğu konusunda çevreyi uyarıyor. Özel olarak oluşturulmuş, düşük frekanslı ve sürat ayarlı bir AMG sesi, önde bir hoparlör ve artta iki hoparlörlü bir soundbar aracılığıyla dışarıya veriliyor. Ses, yolcular için akustik geri bildirim olarak iç yerde da düşük bir düzeyde duyulabiliyor. Avrupa Birliği’nde sistem 20 km/s’ye kadar, ABD’de ise yaklaşık 30 km/s sürate kadar devrede oluyor. Dileyen herkes elektrikli sürüş sesini daha yüksek sürat aralıklarında da deneyimleyebiliyor.

Ayrıca AMG geliştiricileri, müşterilere daha gelişmiş bir ses tecrübesi sunuyor. Bu maksatla, egzoz sistemindeki bir basınç sensörü aracılığıyla içten yanmalı motorun gerçek sesini kaydediyor ve cümbüş ses sistemi aracılığıyla iç yere yayılmadan evvel daha da zenginleştiriyor ve böylelikle tipik AMG sesini birinci başta deneyimlemeyi mümkün kılıyor.

Bununla birlikte hibrit sürüş, dinamik yol tutuş denetimi açısından da yararlar sağlıyor. ESP’nin fren müdahalesi yerine, elektrik motoru, tekerlek çok fazla kayma sinyali verdiğinde çekişi de denetim edebiliyor. Bunu yapmak için akıllı denetim sistemi, sonlu kaymalı art diferansiyel aracılığıyla tekerleğe aktarılan elektrik motorunun tahrik torkunu azaltıyor. Sonuç olarak, ESP’nin müdahale etmesine gerek kalmıyor yahut daha geç müdahale ediyor.

>

Kaynak: Carmedya.com / Araba
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

eleven − four =