REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

Efsane Suikastçı Ezio Auditore da Firenze’nin Hikayesi

Bu kelamlar size de tanıdık geldi mi? “Ben bir suikastçıyım” kelamından de çıkarabileceğiniz üzere Assassin’s Creed oyununda yer alan bir …

Efsane Suikastçı Ezio Auditore da Firenze’nin Hikayesi

Bu kelamlar size de tanıdık geldi mi? “Ben bir suikastçıyım” kelamından de çıkarabileceğiniz üzere Assassin’s Creed oyununda yer alan bir suikastçıdan bahsediyorum.. Hatta tahminen de Assassin’s Creed serisinin en tanınan ve en sevilen suikastçısından…

Bugün sizlere üstünden onlarca yıl, onlarca oyun geçmesine karşın popülerliğini yitirmeyen, Assassin’s Creed serisinin en sevilen karakterlerinden biri olan Ezio Auditore da Firenze’nin hayat kıssasından bahsedeceğim.

Ezio Auditore da Firenze

Her Şeyin Başlangıcı: Assassin’s Creed 2

Assassin’s Creed 2’nin başında da gösterildiği üzere Ezio, 1459’da İtalya’nın Floransa kentinde soylu Auditore ailesinde doğdu. 17 yaşında varlıklı, hayta ve dertsiz bir ömür üslubu süren Ezio Auditore da Firenze, günlerden bir gün babası Giovanni Auditore’nin isteğiyle değerli birtakım dokümanları ilgili adrese teslim etmek için yola çıkar.

Adrese varıp dokümanları teslim ettiği kişi Ezio’ya “babana söyle, bu gece yola çıkacaklar” deyince Ezio’nun başı karışır ve tekrardan konutunun yolunu meblağ.

Evine vardıktan sonra meskeninin hizmetçisi Ezio’nun babasının ve kardeşlerinin Palazzo Della Sigmoria’daki mahpusa atıldığını Ezio’ya telaş içinde bildirir. Kız kardeşinin ve annesinin telaşını gören Ezio, hizmetçisinden annesini ve kız kardeşini yanına alıp kardeşinin konutuna gitmesini söyler.

Hapishanenin yolunu tutan Ezio, babasının tutulduğu odaya tırmanır ve babasıyla yüz yüze gelir. Sakinliğini koruyan babası Ezio’ya meskene dönmesini ve zımnî odasındaki sandıkta bulunan mektubu yakın arkadaşı Uberto Alberti’ye teslim etmesi gerektiğini söyler.

Evine dönüp bâtın sandığı açan Ezio, daha evvel hiç görmediği suikastçı kıyafetini görünce afallar ama kıyafeti giymeyi ihmal etmez. Sandığın içinde mektubu da bulan Ezio, mektubu Uberto Alberti’ye ulaştırır. Mektup için teşekkürlerini ileten Alberti, saatin geç olduğunu ve meskene gidip dinlenmesi gerektiğin söyler.

Sabah olduğunda Ezio Auditore da Firenze’nin hayatını tepetaklak edecek gün başlamıştır. da Firenze ailesi yakın dostları olarak gördükleri Uberto Alberti tarafından ihanete uğramış ve vatan haini olarak idam edilmiştir. Ailesinin gözleri önünde öldürüldüğünü gören Ezio çılgına döner, Alberti’ye saldırmaya çalışır ancak askerler tarafından yolu kesilince devayı kaçmakta bulur.

Ezio’nun Ailesi İdam Edilmek Üzere

Hizmetçinin kız kardeşinin konutuna gelen Ezio, ailesinin kalan üyeleri olan kız kardeşi ve annesine berbat haberi verir. Bundan sonra ne yapacağını düşünen Ezio’nun yardımına Paola yetişir. Babasının vaktinde ona yarım ettiğini söyleyen Paola, Ezio’ya suikast konusunda temel eğitimler verir. Temelini oturtan çaylak Ezio ailesinin intikamı için Uberto Alberti’yi takip eder. Uygun bir an kollayıp Uberto’yu öldürür ve etraftaki herkese da Firenze ailesinin ölmediğini, kendinsin hala burada olduğunu ve savaşacağını haykırır.

Uberto’yu öldürdükten sonra memleketinde daha fazla kalamayacağını fark eden Ezio, annesi ve kardeşiyle bir arada amcaları Mario’nun malikanesine gitmek için yola çıkar. Mario’nun malikanesine gerçek giderken yolu kesilen Ezio Auditore da Firenze’yi aradığı kişi, amcası Mario kurtarır. Ezio’yu yanına alan Mario hem onu eğitir, hem de ailesine yapılan komplonun gerisindeki isimleri keşfetmesine yardımcı olur.

Malikanede eğitimine devam eden Ezio bir gün amcasının Vieri de Pazzi’yi öldürmek için yola çıktığını öğrenir. Vieri ile eskiye dayanan rekabetinin olduğunu bilen ve ailesinin uğradığı ihanette Vieri’nde parmağının olduğunu bilen Ezio amcasının peşine takılır. Amcası ve bir gurup yoldaşla Vieri’ye gece suikast düzenlemeyi hedefleyen grubumuz geceyi bekler. Karanlık çöktüğünde Vieri’yi takip eden Ezio Vieri’nin yanında suikastçıların düşmanı olan tapınakçıların başını, Rodrigo Borgia’yı görür.

Rodrigo Borcia, Vieri’nin yanından ayrılınca Vieri ile baş başa kalan Ezio onunla bir düelloya girer ve gerçekten düelloyu kazanır. Vieri’nin son nefesinde Ezio, ailesini neden öldürüldüğünü sorar lakin yalnızca alaycı bir biçimde gülen Vieri’den yanıt alamaz.

Ezio, Pazzi ailesinin kalan üyelerinden de intikam almaya çalışırken, işin içinde daha fazla insanın olduğunu keşfeder. Ezio’nun seyahati on yılı aşkın bir süreyi kapsar ve Ezio’yu Floransa’dan San Gimignano’ya, Forli’ye ve sonunda Venedik’e götürür. Ezio, komploya dahil olan çeşitli siyasi şahsiyetleri saptayıp onları öldürdükçe, Niccolò Machiavelli, Caterina Sforza ve Leonardo da Vinci de dahil olmak üzere birçok müttefik kazanır. Bu müttefikler kısmen Ezio’yu bir kurtuluş yoluna sokarak, babasına ve kardeşlerinin katillerine karşı olan öfkesini yenmesine ve intikam arayışında ona rehberlik etmekte istekli olurlar. Sonunda ihanetin ardındaki beyin ortaya çıkar

İtalyan tapınakçıların büyük üstadı Rodrigo Borgia, insanlığı denetim etmek için öncü bir ırk tarafından yaratılan güçlü bir eser olan Cennet Elması’nı ve birçok “Parçalar” dan birini bulmaya çalışır. 1488 yılına geldiğimizde Ezio Auditore da Firenze, Elma’yı ele geçirir ve kendisinin “Peygamber” olduğuna inandığını açıklayan Rodrigo Borgia ile yüzleşir. Ezio’nun elinden kaçan Borgia, tapınakçıları efsanevi bir “Kasaya” götürür. Bu küçük müsabakanın akabinde Ezio’nun müttefikleri daha sonra kendilerinin suikastçı olduklarını itiraf ederler.

Olaylar devam ederken Ezio Forli’de amcasının daha öncenden bahsettiği eski bir suikastçı olan Altair Ibn-La’Ahad’ın bâtın Codex sayfalarını almak için Borgia ailesi tarafından kiralanan paralı asker ordusuyla yüzleşir lakin savaş sırasında yaralanır. Yaranın tesiriyle yere yığılan çaylak suikastçımız elmayı kimliği bilinmeyen birine çaldırır.

İyileştikten sonra Elma’yı çalan kişinin Girolamo Savonarola diye birinin olduğunu öğrenen Ezio onu bulmak için yola çıkar. 1491’den 1492’ye kadar geçen müddette Ezio, İspanya’daki öbür suikastçıları hür bırakmak için Elma’yı çalan Savonarola’yı aramaya bir mühlet orta verir. Bu süreçte Ezio, tapınakçıların Yeni Dünya’yı keşfetmek için batıya yelken açmayı planladıklarını keşfeder. Ezio, tapınakçıların tehdidini sona erdirmek için Christopher Columbus’u kurtarmak ve Tomás de Torquemada ile yüzleşmek zorundadır. Ezio ayrıyeten Gasper Martinez, Pedro Llorente ve Juan de Marillo üzere başka birtakım değerli amaçlara de suikast düzenlemelidir. Yol boyunca Ezio, Luis de Santángel ve Raphael Sanchez de dahil olmak üzere kendisine yardım eden birçok hapsedilmiş suikastçıyı kurtarır. Sonunda Granada Kenti tapınakçılar tarafından kuşatılır ve Ezio, Mağribi Hükümdarı Muhammed XII’yi kurtarmak zorundadır.

1497’de Ezio, kentteki günahkar objelerin toplu olarak yakılması sırasında Floransa’ya döner. Kaosun ortasında Ezio Auditore da Firenze, Savonarola ve yandaşlarını öldürür, Elma’yı geri alır, Floransa halkına akıllara kazınan efsanevi bir konuşma yapar ve Floransa halkın hür ve özgür bırakır.

Ezio Floransa Halkına Karşı Konuşma Yaparken

1499’da Ezio ve müttefikleri, bir dünya haritası olduğu ortaya çıkan Altaïr’ın Codex’ini tamamlarlar ve Borgia’nın aradığı kasanın Roma‘da olduğunu ve Elma ve Papalık Asası ile açılması gerektiğini keşfederler. 1492’de Ezio’nun müttefikleri kentin muhafızlarının dikkatini dağıtırken Ezio Auditore da Firenze, Elma’yı kullanarak Vatikan’a sızar ve Asa tarafından yetkilendirilen Borgia’ya suikast teşebbüsünde bulunur lakin başarısız olur. Borgia, kasayı açmayı dener lakin başaramaz. Kasayı açamadıktan sonra, Borgia ve Ezio yumruk yumruğa hengame eder ve Ezio galip gelse de, onu öldürmenin ailesini geri getirmeyeceğini anlayınca Borgia’nın hayatını bağışlamayı seçer. Hem Asa’ya hem de Elma’ya sahip olan Ezio, holografik bir figürün ona yaklaştığı Kasayı açar. Kendini insanlığı ve Cennetin Parçaları’nı yaratan ırkın bir üyesi olan Minerva ile tanışan Ezio karşısındaki varlığa mana vermez. Minerva, Ezio’nun Peygamber olduğunu onaylar ve Desmond’a sadece Desmond’un önleyebileceği felaketli bir güneş patlaması hakkında bir bildiri iletir. Minerva’nın projesi olan hologram kaybolur. Artık Ezio’nun aklında yalnızca Desmond’un kim olduğu sorusu vardır.

Hikaye Devam Ediyor: Assassin’s Creed: Brotherhood

Bir evvelki oyunda başı karışan Ezio Minerva’dan bir yanıt alamayınca kasanın olduğu odadan çıkar. Odadan çıktığı vakit Minerva ile konuşmadan çabucak evvel vefata terk ettiği Rodrigo Borgia’nın kıyafetlerini bıraktığını ve ortadan kaybolduğunu görür.

Cennet kesimlerinden olan asayı almaya çalışan Ezio, bilmeden bir düzeneği tetikler ve Asa, aktifleştirdiği sistemle kendini toprağa gömer. Bu sırada Ezio’yu gören Mario, Ezio’yu yanına çağırır. Mario Borgia’nın adamlarının peşlerinde olduğunu ve burayı terk etmeleri gerektiğini söyler ve ikili yola koyulur.

Askerlerden kaçan ikilimiz yüksek bir binaya tırmanırlar. Doruktan suyu gören Ezio Elma’yı çıkarır ve kararsız bir formda bir suya bir elmaya bakar. Ezio’nun bu elma ile ne yapacağına karar vermediğini gören amcası Mario, Ezio’nun elinden elmayı alır ve elma ile ilgili kararını verdiği vakit gelip kendisinden geri almasını söyler.

İkilimiz malikaneye varınca Ezio halk tarafından sevinçle karşılaşır. Halk Ezio’yu bir kahraman olarak görmektedir. Malikaneye varan Ezio’yu kardeşi karşılar. Herkesin aklında Borgia’nın ölüp ölmediği, Ezio’nun intikamını alıp almadığı sorusu vardır.

Ezio neler yaşadığını bir bir anlatır. Odada bulunan hiç kimse Desmond’un kim olduğu ile ilgili fikir yürütemez. Ezio’nun Borgia’nın canını bağışlama fikrine pek sıcak bakmayan ailesi tekrar de Ezio’nun bu kararına hürmet duyar.

Uzun soluklu macerasından sonra odasına çekilip dinlenen Ezio, Caterina ile birlikte huzurlu bir gece geçirir.

Sabah bir sesle uyanır ikilimiz. Ezio birinci başta gelen sesleri talim atışı sanır lakin odasının içine top mermisi girince işler değişir. Çabucak üstünü giyinen Ezio eline bir kılıç geçirir ve zırhını bırakıp dışarıya fırlar. Dışarıya baktığında ortamın felakete döndüğünü gören Ezio çabucak atına atlar ve suralar hakikat hışımla ilerler.

Surları elinden geldiğince savunmaya çalışan Ezio’nun uğraşları başarısız olur ve surların ana kapısı yerle bir edilir. Kapının önünde Mario yere yığılır. Mario’nun ardında duran adam, Cesare Borgia adamlarıyla bir arada papa tarafından gönderildiğin söyler ve Mario’dan Elma’yı alıp Mario’yu öldürür. Caterina’nın Borgia ailesinin elinde olduğunu ve amcası Mario’nun vefatını gören Ezio tam o sırada vurulur ve yere düşer.

Kendine geldiğinde askerleriyle bir arada malikaneye çekilen Ezio, annesi ve kız kardeşini de alarak villanın bâtın geçidinden kaçarak kenti terk ederler. Yaralı Ezio annesi ve kardeşini yollandırır ve Borgia ailesini büsbütün yok etmek için Roma‘ya yanlışsız yola çıkar ama kısa bir müddet sonra kan kaybından bayılır.

Günler sonra, Ezio Roma‘da uyanır ve onu günler evvel kurtaranın Niccolò Machiavelli olduğunu öğrenir. Günler boyunca ona bakan bayana teşekkür eden Ezio, dışarı çıkar, hekimden ağrı kesici alır ve Niccolò Machiavelli ile buluşur. Başlarından geçen olayları konuşan ikilimizin yeni maksatları aşikardır: Roma‘yı kurtarmak, Boriga’ların soyunu çürütmek ve Cennet Elması’nı geri almak.

Ezio Auditore da Firenze Roma Sokaklarında

Yavaş yavaş, önümüzdeki üç buçuk yıl içinde, Ezio ve müttefikleri Borgia ailesine karşı bir dizi zafer kazanır, Borgia ailesinin müttefiklerini ve kaynaklarını yok ederek kenti geri alır ve eski haline getirir. Ezio, suikastçıların saflarını eski haline getir ve suikastçılara yeni çaylaklar katar. Muvaffakiyetleri devam ederken vakitle suikastçıların başkanı Mentor olarak Machiavelli’nin yerine geçer. Ezio artık çok değerli ve efsane bir suikastçıdır.

1503’te Ezio, Borgia ailesinin bankacısı Juan Borgia’yı ve Fransız genel müttefiki Baron de Valois’i öldürür ve Borgia ailesini düzensizlik içinde bırakarak Lucrezia Borgia’yı da saf dışı bırakır. O sırada Cesare Borgia, bir öfke nöbeti içinde babasını, Rodrigo Borgia’yı öldürür ve kentin denetimini kaybetmeye başlar. Kentin karışmasından faydalanan Ezio Elma’yı geri aldıktan sonra, gücünü Cesare’nin ordusundan ve müttefiklerinden geriye kalanları yok etmek için kullanır. 1503’ün sonunda, Cesare Borgia’nın kent üzerindeki denetimi büsbütün bozulur ve Cesare, bir müddet sonra kaçan yeni Papa Julius II tarafından tutuklanır. Ezio, Cennet Elması’nı reddeder ve onu Cesare’yi bulmak için kullanmadan evvel Juno Tapınağı’ndaki Colosseum’un altına saklar. 1507’de Ezio, Navarre Krallığı’na (kuzey İspanyaya) seyahat eder ve Viana Kalesi kuşatmasında Cesare’ye yetişir. Cesare ile uzun uzadıya çabaya giren Ezio, nihayet Cesare’yi alaşağı eder. Halkının ve amcasının intikamını alan Ezio, Cesare’yi vefatına kale duvarlarından aşağıya atar.

Ezio Auditore da Firenze ve Cesare Karşı Karşıya

Konstantiniyye’de Geçen Macera: Assassin’s Creed: Revelations

Kardeşlik olaylarından sonra Ezio, babası tarafından bırakılan ve Masyaf Kalesi’nin altında, Assassin’s Creed: Revelations’ın olaylarını belirleyen, efsanevi suikastçı Altaïr Ibn-La’Ahad tarafından bırakılan, engin bilgiyle dolu bâtın bir kütüphaneden bahseden bir mektubu keşfeder. harekete geçip. 1511’in başlarında Masyaf’a varan Ezio, kaleyi işgal eden ve tıpkı vakitte Altaïr’in kütüphanesini arayan tapınakçılarla karşı karşıya gelir. Bir dizi tapınakçıyla savaşan Ezio nihayet etkisiz hale getirilir. Ezio, tapınak şövalyesi kaptanından kurtulup suikasttan kaçtıktan sonra, Niccolò Polo’nun, Altaïr’in kütüphanesine kapıyı açacak olan ve Konstantinopolis’te gizlenmiş beş mühürden bahseden günlüğünü bulur.

Konstantinopolis’e varan Ezio, Yusuf Tazim liderliğindeki mahallî suikastçı klanının Bizans’a bağlı tapınakçıların denetimini devirmesine yardım ederken mühürleri aramaya başlar. Vakitle Ezio, tapınakçıların tesirini ortadan kaldırmayı başarır.

Ezio Auditore da Firenze Konstantiniyye Sokaklarında

Ezio, tarihçi ve kitap koleksiyoncusu Sofia Sartor’un yardımıyla beş anahtardan dördünü kurtarır. Daha sonra tapınakçıların operasyon üssü olan Kapadokya’daki bir yeraltı kentine masraf. Tapınakçıların önderi Manuel Paleologos’u öldürdükten ve son anahtarı aldıktan sonra, Prens Süleyman’ın amcası Prens Ahmet’in Bizans tapınakçılarına gizlice liderlik ettiği ve Altaïr’in kütüphanesini kendisi için açmak istediği ortaya çıkar. Ezio anahtarları teslim etmeyi reddedince Ahmet, Sofya’ya ziyan vermekle tehdit eder ve Ezio’yu Kapadokya’da bırakarak yola çıkar. Konstantinopolis’e döndükten sonra Ezio, Sofia’nın Ahmet tarafından kaçırıldığını ve Yusuf’un Ezio’yu anahtarın yerini açıklamaya zorlamak için öldürüldüğünü öğrenir. Konstantinopolis’te suikastçıların topyekün ilerlediği bir hücuma liderlik eden Ezio, sonunda Sofia’yı kurtarır. Daha sonra Ahmet ile bir kovalamacaya girer ve sonunda Ahmet’ten anahtarları alır. Geri dönen I. Selim (Yavuz Sultan Selim), Ahmet’i öldürür ve Ezio’ya oğlunu ve ülkesini kurtardığı için teşekkür eder, fakat birebir vakitte ona Osmanlı İmparatorluğu’nu terk etmesini ve bir daha geri dönmemesini emreder. Ezio ve Sofia, Masyaf’a geri dönerler ve Ezio, Altaïr’in iskeletini bulduğu kütüphaneyi açar. Kütüphanenin tüm gayesi, Altaïr ve Ezio’nun ortak soyundan gelen Desmond Miles’a farklı bir Cennet Elması aracılığıyla öbür bir ileti iletmekti. Seyahatin sonuna geldiğini fark eden Ezio, Elma’yı geride bırakmaya karar verir ve direkt Desmond ile konuşur. Nasıl irtibat kurduklarını yahut Desmond’ın neden onu izlediğini anlamasa da, Desmond’un aradığı yanıtları bulmasına yardım ettiğini umar.

Her Şeyin Sonu: Assassin’s Creed: Embers

Kısa animasyon Assassin’s Creed: Embers, Ezio Auditore da Firenze’nin hayatının son yılları anlatılıyor. Ezio, Assassins Kardeşliği’nden emekli olduktan sonra, Sofia ile Monteriggioni yakınlarında bulunan Toskana’daki villasına yerleşti ve Flavia ve Marcello isminde iki çocuğu oldu. Ezio için hayat olağan devam ederken 1524’te kapısında gizemli Çinli bir bayan belirir ve yardımını ister. Bayanın ismi Shao Jun’dur ve mağlup olmuş Çinli Suikastçı Kardeşliği’nin bir üyesidir. Shao, Ezio’dan halkına nasıl yardım edeceği ve sistemini nasıl tekrar kuracağı konusunda tavsiye ister. Shao’nun Çin İmparatoru Jiajing tarafından gönderilen askerlerle savaşmasına ve onu eğitmesine yardım ettikten sonra Ezio, Shao’yu Çin’e geri gönderirken, onu öteki bir Cennet Kesimi olduğunu düşündüğü bir kutu ile donanmış olarak görür. Daha sonra, karısı ve kızıyla birlikte Floransa’daki pazar meydanına yaptığı seyahatte, Ezio’ya gençliğini hatırlatan genç bir İtalyan adam yaklaşır. Kısa bir sohbetten sonra Ezio, kötüleştiğini hisseder. Adam Ezio’ya biraz dinlenmesini söyler ve apansız ayrılır. Dakikalar sonra Ezio, 65 yaşında huzur içinde vefat etmeden evvel Sofia ve Flavia’ya son bir kere bakar.

Ezio Auditore da Firenze Sofia ve Flavia’ya Son Defa Bakıyor

Evet, kısaca ve ayrıntılara girmeden bile bu kadar uzun bir hayat öyküsüne sahip olan Ezio Auditore da Firenze’nin hayat kıssası bu türlü. Gizemlerle dolu olan Ezio hayatını intikam ve suikastçı kardeşleri için harcamış, kusurlarından ders çıkarmayı bilen, azimli ve zeki bir karakterdi. Tahminen de Ezio’nun bu kadar çok sevilme nedeni gerçek bir kahraman olmasıdır ne dersiniz?

Kaynak: Fanzade / Gamegar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

twenty − 6 =