REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

Çin, Güney Kore ve Japonya Jeju’da Yaşlı Dostu Bir Toplum İçin İşbirliği Sempozyumu Düzenledi

JEJU, 15 Eylül (Xinhua) — Güney Kore’nin tatil adası Jeju’da düzenlenen Jeju Barış ve Refah Forumu’nda, Çin, Güney Kore ve Japonya ortasında …

Çin, Güney Kore ve Japonya Jeju’da Yaşlı Dostu Bir Toplum İçin İşbirliği Sempozyumu Düzenledi

JEJU, 15 Eylül (Xinhua) — Güney Kore‘nin tatil adası Jeju’da düzenlenen Jeju Barış ve Refah Forumu’nda, Çin, Güney Kore ve Japonya ortasında yaşlı dostu bir toplum için işbirliği bahisli bir sempozyum gerçekleştirildi. “Yaşlı Dostu Topluma Gerçek Akıllı ve Kapsayıcı Tahliller için Üçlü İşbirliği” başlıklı sempozyum Çarşamba günü, Seul merkezli bir memleketler arası kurum olan Üçlü İşbirliği Sekreterliği’nin (TCS) konut sahipliğinde, Dünya Akıllı Sürdürülebilir Kentler Örgütü (WeGO) ve BM İnsan Yerleşimleri Programı (UN-Habitat) ile birlikte düzenlendi.

Üçlü İşbirliği Sekreterliği Genel Sekreteri Ou Boqian, açılış konuşmasında Asya’nın önde gelen üç iktisadında artan yaşlı nüfus, süratli kentleşme ve dijitalleşme üzere ortak gündemler olduğuna dikkat çekti.

Çin, Japonya ve Güney Kore’nin dünyanın en büyük yaşlı nüfusuna sahip ülkeler olduğunun altını çizen Ou Boqian, kapsayıcı ve eşitlikle paylaşılan bir toplum geliştirmek için yaşlı kümelerin dijital iktisada kolay, eşit ve kozmik erişiminin sağlanması davetinde bulundu.

WeGO Genel Sekreteri Park Jung-Sook, dijital erişimin güçlendirilmesinin özümsenmesi, kamu siyasetlerinin güzelleştirilmesi ve akıllı kent uygulamalarında toplumsal ihtilafların azaltılması gerektiğini savundu. BM İnsan Yerleşimleri Programı İcra Yöneticisi Maimunah Mohd Sharif ise görüntü konferans yoluyla yaptığı konuşmada, kentlerin sosyo-ekonomik meseleleri ele almadaki merkezi rolünü vurguladı ve lokal seviyede insan merkezli akıllı tahlillerin yanı sıra dijital teknolojilerin benimsenmesinin daha güçlü bir iştirak ve kapsayıcılık sağlamak için kritik kıymet taşıyacağını kelamlarına ekledi. Dünya genelinden 150’den fazla kişinin çevrimiçi yahut çevrimdışı izlediği, yaşlı dostu toplumlar oluşturma yolunda üç ülkenin en yeterli uygulamaları paylaşmak üzere Çin, Japonya ve Güney Kore’den uzmanları bir ortaya getiren ve yaş kapsayıcılığı vurgusuyla akıllı kentleşmenin gelecekteki istikametlerine ışık tutan bu sempozyum, cinsinin birinci örneği oldu.

Kaynak: Xinhua / Yeni
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

2 × 2 =