REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

Bursa haberleri! Osmangazi Belediyesi, Tacikistan Dangara Belediyesi ile kardeş oluyor

Osmangazi Belediyesi, Tacikistan Dangara Belediyesi ile kardeş oluyor BURSA – Osmangazi Belediyesi ile Tacikistan’ın Dangara Belediyesi …

Bursa haberleri! Osmangazi Belediyesi, Tacikistan Dangara Belediyesi ile kardeş oluyor

Osmangazi Belediyesi, Tacikistan Dangara Belediyesi ile kardeş oluyor

BURSA – Osmangazi Belediyesi ile Tacikistan’ın Dangara Belediyesi, dostluk ve işbirliğini geliştirmek için karşılıklı düzgün niyet protokolü imzaladı. Âlâ niyet protokolünün imza merasiminde konuşan Dangara Belediye Lideri İslomiddinKhayriddin, “Osmangazili kardeşlerimize kapılarımız değil, kalplerimiz sonuna kadar açık. Bu işbirliğini en kısa vakitte kardeşlik protokolü ile pekiştirmek istiyoruz” diye konuştu.

Osmangazi Belediyesi, Bursa‘ya paha katan hizmetlerinin yanı sıra gönül coğrafyası ile de toplumsal ve kültürel işbirliğini sürdürüyor. Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, Orta Asya’da yer alan Türk devletlerinden Tacikistan’ın 5 bölgesinden biri olan Khatlon bölgesinin en büyük kenti olan Dangara Belediyesi ile ilgilerin geliştirilmesi için yeterli niyet protokolü imzaladı. Ticari ve ekonomik işbirliği için Bursa‘da temaslarda bulunan Tacikistan heyeti, Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar’ı ziyaret ederek, deneyimlerinden faydalanmayı istediklerini belirtti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti lisana getiren Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, 7 bin yıllık tarihi geçmişe sahip üreten, gelişen, tarım ve sanayi kenti Bursa‘da Osmangazi’nin 1 milyona yaklaşan nüfusu ile Türkiye’nin en büyük ilçelerinden biri olduğuna vurgu yaptı.

Adriyatik’ten Çin Seddi’ne kardeşlik köprüsü

Osmangazi Belediyesi olarak Bursa‘nın merkezinde tarihi mirasın korunmasından kentsel dönüşüme, ulaşımdan etrafa kadar pek çok alanda önemli projeleri hayata geçirdiklerini belirten Lider Dündar, “Osmangazi, Balkanlar’dan Orta Asya’ya, Kafkaslar’dan ve Anadolu’nun her bölgesinden göç alan ve süratli büyüyen bir kent. Hasebiyle, bu çeşitlilik dış bağlantılarımıza de yansıyor. Osmangazi Belediyesi olarak Avrupa Birliği nezdinde kurulan mahallî idarelerle ilgili milletlerarası tüm oluşumlarda yer alıyoruz. Osmangazi olarak Adriyatik’ten Çin Seddi’ne kadar olan geniş bir coğrafyada 25 kardeş kentimiz var. Moğolistan’ın Arkghangay, İsveç’in Umea, Filistin’in BeytHanoun, Almanya’nın Lahndill kentleri kardeş kentlerimizden kimileri. Kardeş şehirlerimizle karşılıklı toplumsal ve kültürel işbirliklerimiz oluyor. Özbekistan, Kırgızistan ve Kazakistan’la da münasebetlerimiz epey güzel. Bugünden itibaren de Tacikistan’la karşılıklı bağlantılarımızı geliştirmek için kıymetli bir adım atıyoruz. İmzaladığımız düzgün niyet mutabakatını, kısa mühlet içerisinde kardeş kent protokolü ile de pekiştirmek istiyoruz” dedi.

İş birliği protokolü imzalandı

Tacikistan’ın Dangara Belediye Lideri İslomiddinKhayriddin de sıcak ve samimi karşılamadan ötürü Lider Dündar’a teşekkür ederek kendi bölgeleri ve yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Tacikistan’ın en büyük bölgelerinden Khatlon bölgesinde 26 kent ve 3 milyon 600 bin nüfus bulunduğunu ve bölgenin geçim kaynağının tarım olduğuna dikkat çeken Khayriddin, “Dangara, Khatlonbölgesinin en gelişmiş kentlerinden biri. Yaklaşık 200 bin nüfusumuz var. Endüstrimiz dokumacılık yüklü. Bursa‘nın da dokumacılık konusunda gelişmiş bir sanayi altyapısına sahip olduğunu biliyoruz. Heyetimizde yer alan iş adamlarımız, yaptıkları görüşmelerde karşılıklı işbirliğini geliştirmek için çeşitli güzel niyet muahedeleri da gerçekleştirdi. Bursa‘nın bu deneyimlerinden faydalanmak, Dangara ile Bursa ortasında toplumsal, kültürel ve ticari bağların geliştirilmesi için imzaladığımız yeterli niyet ve işbirliği protokolünü en kısa müddette kardeş kent protokolü ile pekiştirmek istiyoruz. Osmangazi Belediyesi’nin de yaptığı örnek çalışmaları yerinde görmek bizleri ayrıyeten memnun etti” diye konuştu.

“Tecrübelerinizden faydalanmak istiyoruz”

Tacikistan Ankara Büyükelçisi AshrafjonGullov ise yaptığı konuşmada,Dangarave Osmangazi Belediyeleri ortasında imzalanan düzgün niyet ve işbirliği protokolünün iki ülke münasebetleri açısından çok kıymetli olduğuna dikkat çekerek, “Bizler, sizlerin engin deneyimlerinden faydalanmak istiyoruz. Karşılıklı ticari ilgilerimizi geliştirmek için, iş dünyasının yapacağı yatırımlara her türlü takviyesi vermeye hazırız. Bilhassa, vizelerin de kaldırılması ile iki ülke ortasındaki, toplumsal, kültürel ve ticari manada alakaların süratle gelişeceğine inanıyorum. Osmangazi Belediyesi ile Dangara Belediyesi’nin imzaladığı karşılıklı güzel niyet protokolü de bu mevzuda değerli bir adım olmuş oldu. Ben, konukseverlikleri için Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar’a teşekkür ediyorum.” tabirlerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Süleyman Aydın – Lokal
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

4 × 5 =