REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

Aydınoğulları Beyliği’nin kurucusu Mehmet Bey’in kız kardeşinin türbesi bulundu

Aydın’da Türk-İslam devrine ilişkin yapıtların tespiti için yürütülen çalışma kapsamında Aydınoğulları Beyliği’nin kurucusu ve birinci …

Aydınoğulları Beyliği’nin kurucusu Mehmet Bey’in kız kardeşinin türbesi bulundu

Aydın’da Türk-İslam devrine ilişkin yapıtların tespiti için yürütülen çalışma kapsamında Aydınoğulları Beyliği’nin kurucusu ve birinci beyefendisi Mehmet Bey’in kız kardeşi Selçuk Hatun’un türbesi tespit edildi.

Aydın Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer ile Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Sanat Tarihi Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Nuri Kılavuz, Nazilli ilçesi Esenköy Mahallesi’nde “yeşil türbe” olarak bilinen türbede inceleme yaptı.

14. yüzyılda yaşayan Selçuk Hatun’a ilişkin olduğu belirlenen türbeye tabela yerleştirilmesinin akabinde gazetecilere açıklama yapan Vilayet Kültür Turizm Müdürü Umut Tuncer, kentte Türk-İslam tarihi araştırma çalışmalarının birinci meyvesinin türbenin tespitiyle alındığını söz etti.

Tuncer, “Bölgede kime ilişkin olduğu bilinmemesine karşın uzun müddettir korunan, bugüne kadar sağlam biçimde gelen türbenin kimliklendirme çalışması tamamlanmış oldu” dedi.

Prof. Dr. Bülent Nuri Kılavuz ise arazi çalışmalarının arşiv çalışmalarıyla desteklendiğini, bulunan gereçlerin farklı kaynaklardan teyit edildiğini belirterek türbenin Selçuk Hatun’a ilişkin olduğunu tarihi evrakların de desteklediğini tabir etti.

Arşivdeki birtakım evraklarda eski ismi Arpaz olan Esenköy’de Selçuk Hatun türbesinin bulunduğuna ait bilgilerin bulunduğunu aktaran Kılavuz, “Arazi çalışmalarımız sonucunda Selçuk Hatun Türbesi’nin sahiden Arpaz’da olduğunu, bugüne kadar ‘yeşil türbe’ olarak isimlendirilen yer olduğunu saptadık. Yöre halkı ve köylülere türbeyi itinayla korudukları için teşekkür ediyorum. Umarım bundan sonra tescillenir ve onarımı gerçekleştirilir.” dedi.

Kaynak: AA / Mehmet Ali Cintosun – Kültür Sanat

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

8 + 3 =