REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

Ayak parmaklarıyla bilgisayar kullanarak ders çalışan SP hastası Ümithan Yılmaz liseyi bitirdi

Fiziksel engelli Serebral Palsi (SP) hastası 46 yaşındaki Ümithan Yılmaz, ayak parmaklarıyla kullandığı bilgisayar sayesinde uzaktan eğitimle …

Ayak parmaklarıyla bilgisayar kullanarak ders çalışan SP hastası Ümithan Yılmaz liseyi bitirdi

Fiziksel engelli Serebral Palsi (SP) hastası 46 yaşındaki Ümithan Yılmaz, ayak parmaklarıyla kullandığı bilgisayar sayesinde uzaktan eğitimle liseyi bitirip diplomasını aldı.

Öğretmen anne babanın üçüncü çocuğu olan ve gayelerine ulaşmak için pürüz tanımayan Ümithan, bir yandan özel bir şirkete çeşitli mevzularda kısa görüntüler hazırlayarak kendi parasını kazanıyor, başka yandan bilgisayar programcısı olabilmek için üniversite imtihanına hazırlanıyor.

Ümithan’ın 74 yaşındaki emekli öğretmen babası Gürcan Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğullarının 1976’da 7 aylıkken dünyaya geldiğini söyledi. Baba Yılmaz, “Doğduktan 5 gün sonra sarılık komasına girdi. Çeşitli vilayetlerde doktora götürdük, altı ay sonra Hacettepe Üniversitesi’nde birinci teşhis konuldu. O devirde spastik olduğu ve beyninde hasar geliştiği tabir edildi. Hastalığın tedavisinin olmadığı belirtildi.” diye konuştu.

Baba Yılmaz, Ümithan’ın uzun soluklu tedavi, takip ve fizikî aktivitenin artırılmasına yönelik ağır ve yorucu bir süreç geçirdiğini, daha fazla imkandan yararlanabilmek için de Manisa’dan Ankara’ya yerleştiklerini anlattı.

Beyinde oluşan hasar nedeniyle çocuğun makul kaslarını kullanmakta zahmet çekmesine yol açan Serebral Palsi tanısı konulan Ümithan’ın zeka mahzuru bulunmadığından, yaşıtlarıyla birebir algıya sahip olduğunu vurgulayan baba Yılmaz, oğullarının hiçbir şartta eğitim ve öğretiminden vazgeçmediğini aktardı.

Baba Yılmaz, bu süreci şöyle anlattı:

“Ben de eğitimci olduğum için ‘Yetişkinler alfabesi’ temin ettim. Ümithan, bu alfabeyi de çabucak kavradı. Bunlara çalıştırıyordum ve sonra imtihan ediyordum. Fizikî mahzurundan ötürü yazamıyordu lakin okumayı söktü, yaklaşık 7 yaşında okumayı öğrendi. Parmaklarına kalem taktık yazabilmesi için lakin çok güç oluyordu. Bunun üzerine bilgisayar almamızı istedi. Televizyonda bilgisayar kullanımını anlatan programları izliyordu. Bilgisayar aldık ve kendi uğraşıyla her şeyi öğrendi. ‘Ben de okulu bitirip diploma almak istiyorum’ dedi. Oğlumun eğitimini tamamlaması için daima yanında olduk, ona inandık. Evvel okuma dokümanını aldı, akabinde ilkokuldan ve ortaokuldan mezun oldu. Artık de liseyi bitirdi.”

“Allah, bana ve annesine sıhhat, kuvvet versin de gerisinden koşabilelim”

Baba Yılmaz, oğlunun muvaffakiyetlerini görmenin kendisi için en büyük memnunluk olduğunu, lakin bir gün hayatta tek başına kalabileceğini düşünmenin ise en derin mutsuzluk olduğunu söyledi.

Kişisel bakım ve gereksinimlerini kendi yapamayan Ümithan’ın her vakit yanında olmaya devam edeceklerini gözleri dolarak aktaran baba Yılmaz, “Allah, bana ve annesine sıhhat, kuvvet versin de gerisinden koşabilelim.” dedi.

“Oğlum, birçok kişi için bir rol model”

Anne Yılmaz, “Eğitimlerini konutta çalışarak tamamladı, hiç okula gitmedi. bilgisayar ile tanıştıktan bir müddet sonra ünlü bilgisayar firmasının kurucusu Steve Jobs vefa ettiğinde kuruma mail attı ve bilgisayarı nasıl kullandığını anlattı. Onlar da çabucak bağlantıya girdiler, çok ilgilendiler.” dedi.

Ümithan’a, bunun eğitim hayatını diploma ile taçlandırmak için büyük motivasyon verdiğini anlatan anne Yılmaz, kelamlarına şöyle devam etti:

“Artık diploması olsun istiyordu. O denli ısrarcıydık ki bu isteğinde psikoloğa götürdük. O da sen çok başarılı ve uyanıksın, bu hususta da niçin bu kadar ısrarcı oluyorsun?’ dedi ve Ümithan da ona ‘sizin diplomanız olmasaydı ben buraya gelmezdim’ diye karşılık verdi. O kadar kararlıydı. Çok çalıştı, 2019’da ilkokul, 2020’de ortaokul diplomasını aldı. Salgın sürecinde de lise için çalıştı, online olarak imtihanlara girdi ve artık Açıköğretim Lisesi’nden mezun oldu. Oğlum, birçok kişi için bir rol model, gururluyuz. Bu süreçte Serabral Palsili Çocuklar Derneği (SERÇEV) de daima yanımızda oldu, bizi çok aydınlattı.”

Ümithan’ın SERÇEV sayesinde işe girdiğini ve özel bir şirkette aşikâr hususlarda kısa görüntüler hazırlayarak minimum fiyattan maaş aldığını anlatan Yılmaz, “Online çalışıyor, bir husus veriyorlar, onunla ilgili görüntü hazırlıyor. Kendi parasını kazanıyor onu da teknolojik eserlere harcıyor. Buradan herkese tavsiyem, çocuklarınıza itimadın ve inanın.” diye konuştu.

Ümithan da “Kendimi gökdelenin üstüne çıkmış üzere hissediyorum. Gelecekte üniversiteyi bitirmek istiyorum lakin güç olacak. Bilgisayar programcılığı istiyorum. Herkes benim üzere inatçı olsun.” kelamlarıyla hislerini aktardı.

Kaynak: AA / Yeşim Sert Karaaslan – Sıhhat
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

twenty + eighteen =