REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

Almanya’da 1990’lardan bu yana en yüksek enflasyon

Almanya’da yüksek enerji maliyetleri enflasyonu rekor seviyelere çıkardı. Ülkede öncü verilere göre AB ile uyumlu yıllık enflasyon oranı Mart …

Almanya’da 1990’lardan bu yana en yüksek enflasyon

Almanya’da yüksek enerji maliyetleri enflasyonu rekor seviyelere çıkardı.

Ülkede öncü verilere göre AB ile uyumlu yıllık enflasyon oranı Mart ayında yüzde 7,6 olarak kaydedildi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi yüzde 6,8 yönündeydi.

Aylık enflasyon ise yüzde 2,5 oldu. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 1,9 olarak belirlenmişti.

Veriler ülkede enflasyonun 1990’ların başından bu yana en yüksek seviyeye çıktığını gösterdi.

Lagarde’dan yüksek enflasyon beklentisi

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Rusya-Ukrayna savaşının uzun sürmesi halinde ekonomik maliyetinin yüksek olacağını söyledi.

Güney Kıbrıs Merkez Bankası tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuşan Lagarde, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın Euro Bölgesi’ndeki ekonomik görünümü “gölgelediğini” belirtti.

Savaşın güven kaybına neden olduğunu, enerji ve gıda fiyatlarını artırdığını belirten Lagarde, “Avrupa zor bir döneme giriyor. Kısa vadede daha yüksek enflasyon ve daha yavaş ekonomik büyüme ile karşı karşıya kalacağız.” dedi.

Lagarde, bu etkilerin ne kadar büyük olacağı ve ne kadar süreceği konusunda önemli bir belirsizlik bulunduğunu aktararak, “Savaş (Rusya Ukrayna savaşı) ne kadar uzun sürerse maliyetlerin o kadar yüksek olması muhtemel.” ifadesini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

17 + fifteen =