REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

ABD’de Florida Valisi, düzensiz göçmenleri eyalet dışına göndermekte ısrarlı

NEW ABD’nin Florida Valisi Ron DeSantis, ABD hududundan öteki eyaletlere bundan sonra daha fazla sistemsiz göçmen taşıyacaklarını bildirdi …

ABD’de Florida Valisi, düzensiz göçmenleri eyalet dışına göndermekte ısrarlı

NEW ABD’nin Florida Valisi Ron DeSantis, ABD hududundan öteki eyaletlere bundan sonra daha fazla sistemsiz göçmen taşıyacaklarını bildirdi.

Cumhuriyetçi Vali DeSantis, Daytona Beach’te yaptığı basın açıklamasında, “illegal göçmenleri Florida dışına göndermek için” Florida eyaletinin ayırdığı 12 milyon dolarlık bütçenin “her kuruşunu” harcayacağını söyledi.

“Bunlar yalnızca başlangıç ??çabaları” diyen DeSantis, sistemsiz göçmenleri diğer eyaletlere taşımak için bir altyapı oluşturduklarını, bundan sonra sürecin hızlanacağını açıkladı.

Florida Valisi, bu hususta birlikte çalışmak için Texas Valisi Greg Abbott’a seslenerek, “İşbirliği yapabiliriz” iletisi gönderdi.

Çarşamba günü birden fazla Venezuelalı 50 kişilik sistemsiz göçmeni Massachusets eyaletinin tatil kenti Marha’s Vineyard adasına göndermekle eleştirilen DeSantis, kelam konusu göçmenler için, “İmkanım olsa, onları Meksika’ya ya da memleketlerine geri gönderirdim.” sözünü kullandı.

Vali DeSantis ayrıyeten, Martha’s Vineyard’a gönderilen sistemsiz göçmenlerin hepsinin oraya gitmek için istekli olduğu ve kendilerine imzalatılan bir doküman sonucu fiyatsız olarak uçakla taşındıklarını ve hepsine gidecekleri yerin haritasını da içeren bir paket dağıtıldığını belirtti.

Çarşamba günü Massachusetts yetkilileri, iki küçük uçakla 50 sistemsiz göçmenin Marha’s Vineyard’a bırakıldığını, öncesinde ise bir bilgilendirme yapılmadığını açıklamıştı.

Kamala Harris’in konutunun önüne iki otobüs dolusu sistemsiz göçmen bırakıldı

Perşembe günü ise Texas’tan gönderilen iki otobüs dolusu sistemsiz göçmen ABD Lider Yardımcısı Kamala Harris’in konutunun önüne bırakılmış ve sonrasında Texas Valisi Abbot, “Harris, sonumuzun ‘güvenli’ olduğunu sav ediyor ve krizi reddediyor. Biden idaresine işini yapması ve hududu müdafaası için davette bulunarak göçmenleri art bahçesine gönderiyoruz.” biçiminde açıklamada bulunmuştu.

ABD’ye giren yasa dışı göçmenler, hudut polisi tarafından kayıtları yapılarak otobüslerle barınaklara götürülüyor. Süreçleri tamamlanan sistemsiz göçmenler kendilerine bildirilen mahkeme tarihine kadar ABD içinde istediği yere gitmekte özgür bırakılıyor.

Texas ve Florida üzere Cumhuriyetçi eyaletler, göçmen yükünü tek başlarına kaldıramayacakları şikayetiyle, sistemsiz göçmenlerin bir kısmını, başşehir Washington, New York, Massachusetts üzere Demokratların çoğunlukta olduğu eyaletlere gönderiyor.

Kaynak: AA / Mücahit Oktay – Yeni
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

one × three =