REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

ABD ve NATO’dan Donetsk ve Luhansk’taki referandum kararına tepki: Sonucu kabul etmeyeceğiz

Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde aylar süren çatışmaların akabinde yeni gelişmeler yaşanıyor. Ukrayna’da 2014 yılında başlayan iç …

ABD ve NATO’dan Donetsk ve Luhansk’taki referandum kararına tepki: Sonucu kabul etmeyeceğiz

Ukrayna‘nın doğusundaki Donbas bölgesinde aylar süren çatışmaların akabinde yeni gelişmeler yaşanıyor. Ukrayna‘da 2014 yılında başlayan iç savaşın akabinde 2015 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden, Rusya‘nın resmen tanıdığı Donetsk ve Luhansk bölgeleri, Rusya‘ya bağlanma konusunda referandum düzenleme kararı aldı.

RUSYA İŞGALİNDEKİ YERLER DE REFERANDUM KARARI ALINDI

Rusya işgali altındaki Herson, Zaporijya ve Melitopol bölgeleri halk kongreleri de Donetsk ve Luhansk’ın Rusya‘ya iştirak için referandum düzenleme kararını ele alırken, bu bölgelerden de referandum düzenlenmesine dayanak kararları çıktı.

REFERANDUM TARİHİ BİLE BELLİ

Luhansk ve Donetsk bölgeleri tarafından yapılan farklı açıklamalarda önümüzdeki 23 Eylül ile 27 Eylül tarihlerinde referandum düzenleneceği kararı duyurulurken, Luhansk’tan yapılan açıklamada, “Halk Kurulu üyeleri gerçekleştirdikleri toplantı sırasında, Luhansk Halk Cumhuriyeti’nin Rusya Federasyonu’nun modülü olarak Rusya Federasyonu’na bağlanması konusundaki referanduma ait maddeyi kabul etmişlerdir” denildi.

“DONBASS MESKENE DÖNÜYOR”

Donetsk Bölgesi Lideri Denis Puşilin de düzenlenen halk kongresinde yaptığı konuşmada, “Donbass meskene dönüyor. Bunun vaktinde olduğunu düşünüyorum. Katılacak tüm vatandaşlar için sağlamamız gereken güvenliği göz önünde bulundurarak bir oylama yapılacak. Sevgili Vladimir Vladimiroviç (Putin), referandumdan olumlu bir karar çıkması halinde Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin bir an evvel Rusya Federasyonu’na katılması konusunu değerlendirmenizi rica ediyorum” dedi.

RUSYA OLUMLU KARŞILADI

Ukrayna‘nın Donbass bölgesindeki Donetsk ve Luhansk bölgelerinde alınan referandum kararlarının akabinde, referandum kararlarını yorumlayan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Özel askeri harekatın en başından ve öncesinden itibaren halkların bahtlarına karar vermeleri gerektiğini söyledik. Donbass halkları kendi yazgılarının efendisi olmak istiyorlar” sözlerini kullandı.

“REFERANDUM KABUL EDİLİRSE, ABD RUSYA’NIN ARGÜMANLARINI KABUL ETMEYECEK”

Dünyanın gündemine oturan bu gelişmeye ABD kanadından birinci reaksiyon ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’dan geldi. Sullivan, Beyaz Saray günlük basın brifinginde “Rusya’nın Ukrayna topraklarını ilhak etmek için kelamda bir referandumu kullanacağını biliyoruz. Bu referandum, egemenlik ve toprak bütünlüğü unsurlarına karşıttır, milletlerarası sistemi ve Birleşmiş Milletler kaidesini zedelemektedir. Şunu açıkça söyleyeyim, şayet bu referandum gerçekleşirse ABD hiçbir vakit Rusya’nın tezlerini kabul etmeyecektir.” tabirini kullandı.

NATO’DAN DA REAKSİYON GELDİ

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, de Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk, Luhansk ve Herson’da ayrılıkçıların düzenleyeceklerini açıkladığı seçimlerle ilgili toplumsal medyada açıklama yaptı.

“Sahte seçimlerin hiçbir meşruiyeti yoktur” diyen Stoltenberg, seçimlerin Rusya’nın Ukrayna’ya savaşında değişiklik getirmeyeceğini belirtti. Stoltenberg, “Bu Putin’in savaşının daha da artması demektir. Milletlerarası topluluk memleketler arası hukukun açık ihlalini kınamalı ve Ukrayna’ya takviyesini artırmalıdır.” tabirini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

eighteen − 2 =