REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

2023 VCT Sezonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Geçtiğimiz günlerde VCT 2022 Dönemi’nin Brezilya kadrosu LOUD’un şampiyonluğu ile sonlanmasıyla birlikte gözler 2023 yılına çevrildi. Bu …

2023 VCT Sezonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Geçtiğimiz günlerde VCT 2022 Dönemi’nin Brezilya kadrosu LOUD’un şampiyonluğu ile sonlanmasıyla birlikte gözler 2023 yılına çevrildi. Bu yazımızda sizler için yesyeni 2023 VCT formatı hakkındaki bilgileri derledik ve süreci açıkladık.

2023 VCT Formatı

2023 dönemi en büyük VCT turnuvasıyla başlıyor. Sao Paulo, Brezilya’da düzenlenecek dönem başlangıcı turnuvasına partnerimiz olan her kadro katılacak. Olağan dönem Los Angeles, Seul ve Berlin’de oynanacak.

Başlangıç Turnuvası (Kickoff Tournament): Şubat – Mart

Partnerliğe seçilen her kadro yeni dönemin başlangıcını kutlamak için Brezilya’nın Sao Paulo kentine VCT tarihinin en büyük memleketler arası turnuvasına davet edilecek. Üç hafta sürecek turnuvada dünyanın her yerinden gelen VALORANT hayranları yepisyeni takımlarla tanışacak ve hangi kadronun dönem dışı periyotta en âlâ kadroyu kurduğunu görebilecek. Kazanan grup kendi bulunduğu lige dönemin birinci memleketler arası aktifliği olan Masters’a bir kadro daha gönderme hakkı kazandıracak. (Bu turnuva, yalnızca 2023 dönemine özel olacak)

Uluslararası Lig Müsabakaları (International League Split): Mart – Mayıs

Bunların akabinde EMEA, Pasifik ve Amerika Kıtası’nda yılın birinci rekabetçi devresi başlayacak ve haftalık müsabakalar gerçekleşecek. Memleketler arası Lig müsabakaları Berlin, Seul ve Los Angeles olmak üzere üç kentte gerçekleşecek. Bu devre mart ayında başlayacak ve sekiz hafta sürecek bir olağan dönem olacak. Mayıs ayında üç lig şampiyonu belirlenecek. (Sonraki dönemlerde iki milletlerarası lig devresi olacak fakat 2023 yılında kadrolara hazırlanmak için kâfi mühlet tanınması açısından bir devre ve bir memleketler arası turnuva düzenlenecek)

Masters: Haziran – Temmuz

Yılın ikinci memleketler arası turnuvası olan Masters, her milletlerarası ligin en âlâ ekipleriyle haziran ayında geri dönecek. Bu aktiflik her bölgeden gelen en yeterli kadrolara direkt olarak VALORANT dünya finali olan Champions’a gitme hakkı kazandıracak.

Son Talih Elemeleri (Last Chance Qualifiers): Temmuz – Ağustos

Temmuz ayında ise Son Talih Elemeleri geri dönecek ve Champions’a gitmeye şimdi hak kazanmamış yüksek performanslı ekiplere bir hak daha tanıyacak. Her üç Son Talih Elemesi’nden bir kadro Champions’a gitmeye hak kazanacak. VCT dönemi Champions’la ağustosta noktalanacak.

Challengers

Riot Games ayrıyeten VCT dönemiyle eşzamanlı olarak yürütülecek olan Challenger Circuit’in yeni ayrıntılarını da paylaştı. Bu turnuva azimli grupların 2024 döneminde milletlerarası rekabete katılabilmelerini sağlayacak. Ocak ayında iki Challenger devresi başlayacak ve temmuz ayında gerçekleşecek Ascension turnuvalarıyla sonuç bulacak. Bu turnuvalar yirmi farklı Challenger liginden en düzgün ekiplerin çabasına mesken sahipliği yapacak.

Challengers Ascension

Espordaki en yetenekli ekiplerin ve profesyonellerin vakitlerini ve emeklerini yöneltecekleri oyun olarak VALORANT’ı seçmelerini sağlamak için ilham verici gayeler sağlamak büyük kıymete sahip. Gelecek yıl, üç bölgenin her birindeki Challengers ligleri, bölgelerindeki en uygun ekibi taçlandıracak yeni bir aktiflik serisine sahip olacak. Üç Challengers Ascension turnuvasında zafer kazanan gruplar, bir sonraki yılın memleketler arası liginde yer edinmiş olacak.

2027’de 14 grupluk bir sona ulaşana kadar memleketler arası liglere her yıl bir kadro daha eklenecek. Challengers Ascension’ı kazanan ekipler, bölgelerinin milletlerarası liginde yer almaya iki yıllığına hak kazanacaklar. Bu kadrolar, VCT dönemi boyunca milletlerarası lig ekiplerine karşı kendilerini kanıtlama ve lig avantajlarından yararlanmanın yanı sıra Masters ve Champions üzere global etkinliklere katılma konusunda da eşit talihe sahip olacaklar. Bu iki yılın akabinde ekipler, Challengers ve Ascension turnuvalarında uğraş etmek için liglerine geri dönecekler.

Kaynak: EsporGazetesi.com / Gamegar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

2 − one =